Måløy Verft bygger nytt spesialfartøy for offshore vind
Måløy Verft er i gang med byggingen av en nyutviklet, nedsenkbar katamaran spesialkonstruert som service- og forsyningsskip for vindmølleparker til havs.
Båten kan gå med 26 knops fart til og fra møllene, men kan under arbeid ved møllene senkes ned og få opptil 70 % reduksjon i bevegelser. Båten kan dermed operere i høyere bølger enn fartøy som brukes til serviceoperasjoner i dag. Tegningen til høyre er av det nye fartøyet: S-Cat semi nedsenkbar katamaran.
Båten er tegnet av skipskonstruktør Ola Lilloe-Olsen, og prototyper er testet i den nye testtanken til Stadt Towing Tank i Måløy. Skrogene skal lages i fresen til EasyForm AS i Måløy, mens selve båten skal bygges og utrustes hos Måløy Verft. Båten er dermed et samarbeidsprosjekt mellom flere av bedriftene i det nye Teknopollen-klyngen i Måløy i Sogn og Fjordane, med spesialkompetanse på avansert kompositt-teknologi og maritime operasjoner.
Fartøyet blir 27 meter langt og 9,60 meter bredt. Skipet har plass til 24 passasjerer og kan laste ti tonn. Verftet skal i første omgang bygge ett fartøy, med opsjon på ytterligere tre fartøy av samme type. Det første fartøyet skal stå ferdig i oktober 2010. Kontrakt på fartøyet er inngått med FOB Shipping i Bergen.
Les mer om Måløy Verft og næringslivet i Måløy for øvrig.
Kommentarer på artikkelen “Måløy Verft bygger nytt spesialfartøy for offshore vind”
Skriv din kommentar